Befektetési irányelvek

A lehetséges partnerek köre azon kis- és középvállalkozások, amelyek teljesítik a 2004. évi XXXIV. törvényben meghatározott formális feltételeket. A befektetés szektor-semleges, kivéve a mezőgazdasági-, és a pénzügyi vállalkozásokat, amelyekbe tőkebefektetést a Társaság Alapító Okirata nem tesz lehetővé. Egy adott vállalkozás akkor pályázik jó eséllyel, ha képes jelenlegi piaci pozícióját jól meghatározni, és az igényelt többletforrás a vállalkozás által előállított termékben vagy szolgáltatásban megtestesülő hozzáadott érték növekedésében, vagy egyéb nemzetgazdasági szinten (pl. export) is jelentkező teljesítménynövekedésben fejeződik ki.Ezzel összhangban a vállalkozások között előnyt élveznek azok a cégek, amelyeknél a befektetés révén lehetővé váló eszközbeszerzés, technológiaváltás, technológiai korszerűsítés, exportnövekedés stb. révén a hazai hozzáadott érték egyértelműen növekszik.A Társaság felszámolás, vagy csődeljárás alatt álló, valamint köztartozásokkal rendelkező vállalkozásokba nem fektet be tőkét. Nem fektet továbbá olyan tevékenységekbe, projektekbe, amelyek általában klasszikus banki finanszírozás révén is megoldhatók.

Befektetési céltársaságok

Olyan kis- és középvállalkozások, melyeknek termelő berendezések vásárlásához, vagy piaci részesedésük növeléséhez, hatékonyságuk javítására szolgáló irányuló egyéb eszközök beszerzéséhez külső forrásokra van szükségük, tőkestruktúrájuk (alacsony jegyzett tőkéjük) azonban a tiszta banki finanszírozást általában nem teszi lehetővé. A Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt. jellemzően olyan korlátolt felelősségű társaságokba vagy részvénytársaságokba kíván befektetni, amelyek legalább két teljes lezárt üzleti évvel, megfelelő piaci pozícióval, eredményes gazdálkodási múlttal és további fejlődési potenciállal rendelkezik, amelyet azonban a vállalkozás tőkehiány miatt nem tud kihasználni.

A befektetett összeg nagyságrendje

Az egy vállalkozásba befektethető összeg felső határa 100 millió forint, ami szükség szerint kiegészülhet egyéb banki hitel jellegű forrással. A beruházás megvalósításához szükséges összes forrásigénynek (befektetés + esetleges bankhitel) összhangban kell lennie a beruházástól várt teljesítménynövekedéssel.

A befektetés időtartama, kivásárlás

A befektetés időtartama jellemzően 5 év. A Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt-nek nem célja, hogy határozatlan időtartamra tulajdonostárs maradjon, ezért elvárja, hogy legfeljebb öt éven belül a tulajdonostársak kivásárolják a megszerzett tulajdonhányadát annak érdekében, hogy újabb befektetéseket hajthasson végre. A kivásárlásra sor kerülhet az időszak alatt lényegében bármikor, ha a vállalkozás annyira megerősödik, hogy a tulajdonos ezt meg tudja tenni. A kivásárlás módját, feltételrendszerét a befektetéskor felek előre rögzítik.

A befektetés elvárt hozama

A Társaság vállalkozási formában működik, de csak mérsékelten eredményorientált. A vállalkozás többi tulajdonosához hasonlóan kockázatot vállal, egyúttal e kockázat fejében a befektetett tőkéjére hozamot vár el. A befektetés elvárt hozama alapvetően a Társaság forrásköltségeit fedezi, felára a vállalt kockázat mértékével arányos. Ennek megfelelően az elvárt hozam  12 havi BUBOR+0,25%-tól 12 havi BUBOR+4,5% között mozoghat.

A befektetés technikája

A befektetés minden esetben közvetlenül, tőkeemelés útján történik. A befektetett tőke ellenében a Társaság a vállalkozásban tulajdonhányadot szerez, ennek mértéke nem haladhatja meg a 49%-ot. A tőkebefektetésre vonatkozó döntést követően a Vállalkozás és a Társaság között egy Együttműködési szerződés (szindikátusi szerződés) kerül megkötésre. Ez tartalmazza a rendszeres információszolgáltatás módját és egyéb, a befektető érdekei védelmében, vagy az üzleti tervtől lényegesen eltérő működés esetén teendő intézkedéseket.

A vállalkozás vezetése, működésének ellenőrzése

A Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt. normál esetben a Vállalkozás irányításában alapvetően nem vesz részt. A Társaság a Vállalkozás működését, üzleti eredménye alakulását azonban folyamatosan figyelemmel kíséri. Ez utóbbi formája a rendszeres adatszolgáltatás, személyes kapcsolattartás.

A befektetési döntéshez szükséges információk köre

Amennyiben egy Vállalkozás úgy ítéli meg, hogy megfelel a fentiekben leírt elvárásoknak és konkrét beruházási, fejlesztési elképzelése van, úgy első lépésként, előzetes értékelésre postai, vagy elektronikus úton küldje meg Társaságunknak az Előminősítő lapot, valamint üzleti elképzelésének rövid összefoglalását, illetve előző évi mérlegbeszámolóját. Az Előminősítő lap a honlapról letölthető, illetve e-mailen vagy faxon a Társaságtól lekérhető.

Részletes elemzés

Amennyiben az előzetes értékelés alapján a Vállalkozás befektetésre formailag alkalmasnak bizonyul, úgy a Társaság megküldi a részletes Adatlapot, amelyben, illetve annak mellékleteként a következők bemutatását, illetve tömör kifejtését várja:

  • Eredmény- és mérlegterv a befektetést követő 5 évre;
  • Piaci pozíció ismertetése;
  • A megvalósítani kívánt projekt vagy fejlesztés műszaki leírása;
  • Saját erő, saját kockázatvállalás ismertetése;
  • Jövőkép bemutatása (a kitűzött projekt megvalósítása után a vállalkozás piaci helyzetének változása).

Az alábbi táblázat a KvfP Zrt. által kínált tőkefinanszírozási termék főbb jellemzőit, illetve a hozzájutás feltételrendszerét mutatja be:

Kitöltendő

Először Előminősítő lap, majd Adatlap

KKV törvény előírásai Megfelel
Társasági forma Kft. vagy Rt.
Működési időtartam A társaság rendelkezzen legalább két lezárt gadasági évvel
Adózás előtti eredmény -
Kihelyezési időtartam Maximum 5 év
Kihelyezett tőke törlesztése Három részletben a futamidő haramdik, negyedik és ötödik évének végén, aktuális hozamokkal növelten
Igényelhető összeg 10 MFt -100 MFt között
Elvárt hozam 12 havi BUBOR + 0,25 - 4,5% (kockázati besorolás alapján)
Saját erő Amennyiben a társaság saját erőt is felmutat a projekt esetében, az az elbírálásnál pozitívumként kerül figyelembe vételre
Beruházási cél A társaságnak a terveiben szereplő projekthez kapcsolódó - előre megadott - termelőeszközök, ingatlanok beszerzésére és a projekt egyéb költségeinek fedezésére kell fordítania a tőkeemelés összegét.
Tevékenységi kör
-
Ágazat Kizárt: mezőgazdaság, pénzügy
Megtérülési számítás Megfelelően (számításokkal, (elő)szerződésekkel, projekttervvel alátámasztott) eredmény- és mérlegterv a teljes kihelyezési időtartamra, annak igazolására, hogy a cég kitermeli a futamidő alatt a kért tőkeemelés összegét.
Köztartozás APEH 0-s igazolás, APEH járulék + VPOP igazolás
Csőd-, felszámolás Felszámolási-, végelszámolási-, csődeljárás esetében automatikus elutasítás
Újabb tőkeemelési igény
A KvfP Zrt. által egy társaságban végrehajtott tőkeemelések összege nem haladhatja meg a 100 MFt-ot